HISTORIA AUTO DETAILINGU

  • 1800

    Pierwszy wosk

    Stworzono pierwszy na świecie wosk. Został opracowany z tłuszczów zwierzęcych. Służył do ochrony farb nakładanych na powozy konne.

  • 1886

    Pierwszy samochód

    auto detailing

    W 1886 roku powstał Patentwagen Nr. 1 konstrukcji Carla Benza. Był to pierwszy pojazd w dziejach ludzkości, który można było nazwać samochodem.

  • 1800

    Connolly Leather

    Bracia, John, Joseph i Samuel Frederick Connolly założyli warsztat obuwniczy oraz zajęli się naprawą uprzęży i ​​wyrobów rymarskich, następnie zajęli się skupem i wykańczaniem skór. Zanim wynaleziono samochód, bracia Connolly zaopatrywali producentów powozów w skóry. Gdy zaczęto seryjną produkcję samochodów firma Connolly Leather dostarczała przemysłowi motoryzacyjnemu skóry m.in. dla Aston Martin & Lagonda, Rolls-Royce & Bentley, Jaguar & Daimler, Vauxhall Motors i Rover, w tym Land Rover, Ferrari, Maserati, Lincoln, Nissan i Honda.

  • 1888

    Menzerna

    Menzerna jako pierwsza firma tego typu zaczęła produkcję past do polerowania. Marka jest dziś jedną z najlepiej sprzedających się.

  • 1901

    Meguiar

    Frank Meguiar junior w swoim domu zaczął produkować produkty do polerowania mebli. Legenda mówi, że do produkcji używał produktów spożywczych które łączył za pomocą trzepaczki do jajek. Firma Meguiara jest dziś gigantem i jest bardzo uznawana.

  • 1910

    simons

    George Simons stworzył pierwszy na świecie środek do czyszczenia samochodów wykonany z wosku Carnauba. Jego firma została nazwana Simons Manufacturing Company. W 1912 roku firma została przemianowana na Simoniz, a proces auto detailingu nazwano „simonizing”.

  • 1920

    3M

    Firma 3M wynalazła pierwszy na świecie wodoodporny papier ścierny, który zmniejszył ilość pyłu unoszącego się w powietrzu. W 1925 roku 3M wynalazł taśmę maskującą, aby umożliwić warsztatom lakierniczym uzyskanie ostrej jak brzytwa linii podczas lakierowania dwukolorowego.

  • 1922

    DuPont

    Firma DuPont opatentowała i zaczęła produkcję pierwszego na świecie szybkoschnącego lakieru samochodowego na bazie nitrocelulozy. Lakier był matowy, a połysk uzyskiwano przez polerowanie.

  • 1926

    Pierwszy pistolet lakierniczy.

    W 1926 roku przez firmę SATA został opatentowany aparat natryskowy który służył do nakładania cienkich, wielowarstwowych farb emaliowych, Jego produkcja rozpoczęła się już rok wcześniej.

  • 1927

    Connelly

    W 1927 roku Connelly opracował nowe, rewolucyjne wykończenie skór, które składało się z żywicy nitrocelulozowej zmieszanej z pigmentami, dzięki czemu wykończona skóra była dostępna w różnych kolorach, takich jak, brązowy, czerwony, zielony i niebieski.

  • 1930

    Swissvax

    W aptece rodziny Anwander w Zurychu powstaje formuła woskowa „Antikwachs" do ochrony antycznych mebli. Hans Anwander założyciel firmy odkrył, że wosk świetnie sprawdza się na karoserii jego prywatnej kolekcji samochodów. Naturalne woski były pierwotnie produkowane wyłącznie na własny użytek. Kilka lat później powstała rodzinna firma Swissvax. Woski tej firmy są wytwarzane ręcznie a puszki napełniane indywidualnie aż po dzień dzisiejszy. W bagażniku każdego Rolls Royca, który schodzi z linii montażowej można znaleźć puszkę wosku Swissvax. Jest to też jedyny wosk zatwierdzony do użytku w Centrum Renowacji Mercedesa.

  • 1944 / 1946

    Turtle Wax.

    W 1946 roku powstaje pierwszy na świecie butelkowany wosk, pod nazwą Plastone. Ten płynny środek do polerowania samochodów został wynaleziony przez Bena Hirscha. W 1946 roku produkt został przemianowany na Turtle Wax ze względu na jego twardą powłokę. Także w tym roku powstaje firma Turtle Wax.

  • 1951

    Menzerna

    menzerna auto detailing

    Menzerna wydaje pierwszy w historii branżowy poradnik na temat polerowania i szlifowania lakierów.

  • 1951

    Rupes

    rupes auto detailing

    Włoska firma Rupes wprowadza na rynek pierwszą w historii przenośną szlifierkę elektryczną, która stała się dużym hitem. Firma rupes powstała w roku 1947.

  • 1953

    Cyclo U.S.A

    cyclo auto detailing

    Firma Cyclo U.S.A wyprodukowała unikalną dwugłowicową polerkę orbitalną, która początkowo zaprojektowana była specjalnie dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. Polerka ta stała się standardowym systemem do polerowania samolotów na całym świecie. W połowie lat siedemdziesiątych maszyna Cyclo została odkryta przez przemysł motoryzacyjny i została zatwierdzona w salonach dilerskich Ford, General Motors, Toyota, Lexus, Hyundai i Nissan.

  • 1960

    Autoglym

    Auto Glym

    Niemiecka firma Car-Lack po raz pierwszy do produkcji wosków użyła polietylenu. Natomiast firma Autoglym opracowała produkty do pielęgnacji samochodów na bazie żywicy akrylowej. Producenci samochodów w Europie podzielili się na dwie grupy: tych, którzy używali Car-Lack (Mercedes Benz) i na zwolenników Autoglym (Jaguar, Aston-Martin, Rolls Royce i Bentley).

  • 1964

    Finish Kare

    Po odejściu z rodzinnej firmy Floyd Meguiar postanowił stworzyć nową firmę, która spełniłaby wizję i filozofię jego dziadka „Nigdy nie sprzedawaj produktu, dopóki nie będziesz przekonany, że jest to najlepszy produkt tego typu na świecie”. Z tego pomysłu w 1964 roku narodziła się firma Finish Kare.

  • 1965

    3M

    ppf 3M

    PPF (paint protection film) folia chroniąca lakier została po raz pierwszy opracowana przez firmę 3M i wykorzystana przez wojsko podczas wojny wietnamskiej, gdzie łopaty wirnika helikoptera często ulegały uszkodzeniom w wyniku unoszącego się pyłu i gruzu. Zakładając folię ochronną na łopaty śmigłowca wojsko amerykańskie było w stanie zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Folia zabezpieczała łopaty przed uszkodzeniem.

  • 1968

    Szlifierka mimośrodowa

    rupes

    Firma Rupes wprowadza na rynek pierwszą elektryczną szlifierkę mimośrodową BR 8.

  • 1970

    Lakiery dwuskładnikowe i dwuwarstwowe

    auto detailing

    W latach siedemdziesiątych zaczęto powszechnie stosować dwuskładnikowe lakiery akrylowe i poliuretanowe, które to wyparły lakiery piecowe i emalie akrylowe. Wprowadzono także efekty metaliczne w lakiernictwie. W drugiej połowie lat 70 zaczęto stosować systemy dwuwarstwowe tzn. lakier bazowy + lakier bezbarwny. Te system lakierów zapewniały wyjątkową twardość, połysk i długotrwały kolor.

  • 1980

    Lakiery wodne

    Lakiery wodne

    W latach osiemdziesiątych XX wieku zaostrzyły się przepisy dotyczące zawartości lotnych związków organicznych (VOC) w farbach i lakierach co przyczyniło się do powstania lakierów wodnych. Lakiery wodorozcieńczalne są bardziej przyjazne dla środowiska a także dla zdrowia. Lakiery tego typu są też łatwiejsze w nakładaniu. Większa zawartość pigmentu w lakierze powoduje to, że nakładane warstwy są cieńsze.

  • 1987

    Glinka

    auto detailing

    Wynalezienie glinki przez Japońskiego chemika Tadao Kodate. Dopiero pod koniec lat 90-tych glinka stała się powszechnie dostępna najpierw w USA.

  • 1989

    Roboczy talerz oporowy

    Roboczy talerz oporowy

    Firma Rupes wprowadza na rynek robocze talerze oporowe. Od teraz zaczęto używać tarcze piankowe z mocowaniem na rzepy.