Kto z fanów motoryzacji nie słyszał o auto detailingu? Chyba każdy, chociaż jak się dowiemy z dalszej części artykułu, wśród ludzi „spoza branży” nie jest to takie oczywiste określenie.
Każdy kto trafił na tę stronę na pewno wie o czym mowa. Ale czy na pewno wiemy dokładnie co oznacza auto detailing? Jakie czynności obejmuje? Jak się nazywa osoba zajmująca się auto detailingiem i kto może nią zostać? Tego oraz wiele więcej dowiesz się z artykułu.
Znaczenie słów auto detailing
Auto detailing jak wiele innych profesji pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ten sektor jest bardzo mocno rozwinięty. W Polsce branża ta też dynamicznie się rozwija, powstają nowe studia detailingowe. Mamy też kilka polskich firm, które produkują preparaty i narzędzia dla firm detailingowych.
“Detail” oznacza z j.angielskiego szczegół, detal, drobiazg. Detailing można przetłumaczyć jako detalowanie. W USA auto detailing określa się słowami „car detailing” a z kolei w Wielkiej Brytanii mówi się “car valeting”. Można też spotkać określenie “auto spa”. Wszystkie te nazwy oznaczają to samo. W Polsce przyjęło się określenie auto detailing a nawet zostało uproszczone do słowa – detailing.
Pojęcie to pojawiło się nawet w teleturnieju nadawanym przez stację TVN „Milionerzy” w jednym z marcowych odcinków 2017 roku i było warte 5000 zł. Pytanie brzmiało: co konserwuje i odmładza detailing?
Odpowiedzi:
- A: obrazy,
- B: auto,
- C: twarz,
- D: biżuterię.
Jak widać słowo detailing odnosi się głównie do branży motoryzacyjnej.
Oczywiście pojęcie auto detailing ma znacznie szersze niż jak twierdzi autor pytania z programu “Milionerzy” i znajduje zastosowanie nie tylko w autach, ale także m.in. w motocyklach, łodziach.
Auto detailing według Wikipedii:
Auto detailing (ang.) – zoptymalizowany proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego lub jego elementów, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, w celu podniesienia walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenia jego żywotności.
Detailing wnętrza obejmuje czyszczenie, regenerację i konserwację przestrzeni pasażerskiej oraz bagażnika. Główne procesy dokonywane w procesie detailingu wnętrza polegają na czyszczeniu elementów tapicerskich, podsufitki, kokpitu, wszelkich elementów plastikowych i metalowych. Nacisk kładziony jest na odnowę najdrobniejszych szczegółów i przywrócenie stanu fabrycznego.
Detailing zewnętrzny obejmuje regenerację i konserwację powłoki lakierniczej, kół, szyb, elementów chromowanych. W przypadku regeneracji powłoki lakierniczej proces ten można podzielić na trzy etapy:
1.Oczyszczenie karoserii – prowadzi do usunięcia wszelkich obcych cząsteczek z powierzchni zewnętrznych poprzez użycie środków chemicznych, wody, glinki samochodowej.
2. Proces polerowania powłoki lakierniczej – może być dokonywany ręcznie lub maszynowo, przy użyciu maszyny polerskiej, padów i past polerskich. Polerowanie lakieru powoduje usunięcie rys z warstwy klaru, utlenień, wżerów pochodzenia organicznego i innych niedoskonałości lakieru.
3. Konserwacja – polega na nałożeniu ochronnej warstwy wosku (w postaci mleczka lub pasty).
4. Zaawansowaną formą zabezpieczenia lakieru stosowaną przez profesjonalne studia auto detailingu jest aplikacja ceramicznej powłoki ochronnej (na karoserię, felgi oraz szyby). Osłaniająca pokryte elementy przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i przywieraniu obcych cząsteczek brudu, utratą koloru lakieru czy mikrorysami. Powłoka ceramiczna należy do grupy twardych powłok ochronnych, podobnie jak powłoka kwarcowa czy grafenowa. Każda z tych powłok tworzy na lakierze tzw. „efekt lustra”.
Na stronie Wikipedii jest napisane że pojęcie auto detailing odnosi się do pojazdu samochodowego – co według ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku “Prawo o ruchu drogowym” oznacza pojazd samochodowy: pojazd silnikowy którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego „.
Jak wynika z powyżej definicji auto detailing jest to czyszczenie, renowacja i konserwacja, zatem nie widzę powodów by nie wykonać tych czynności na ciągniku rolniczym, można nawet znaleźć wiele zdjęć w internecie ciągników rolniczych poddanych zabiegom car detailingu i efekt jest naprawdę świetny. Procesowi auto detailingu można poddać też inne pojazdy, urządzenia czy maszyny na przykład łodzie, samoloty, quady a nawet rowery (chociaż w tym przypadku możemy mówić tylko o detailingu zewnętrznym a konkretnie polerowanie i ochronie lakieru, no chyba że skórzane siodełko potraktujemy jak fotele skórzane w autach).
Kosmetyka czy coś więcej?
Wiemy już że auto detailing to coś więcej niż tylko mycie karoserii samochodu z użyciem gąbki i szamponu do tego przeznaczonym, odkurzanie wnętrza i usunięcie kurzu z kokpitu, które to czynności można wykonać na własnym podwórku. Jak sama nazwa wskazuje detailing jest to skupienie się na detalach, szczegółach w pojeździe, oczywiście nie pomijając ogółu i większych elementów. Po wykonanych zabiegach z użyciem specjalistycznych narzędzi i preparatów elementy te są czyste i lśniące, wyglądają jak nowe. W niektórych przypadkach auto nawet po wyjeździe z salonu nie wygląda tak fenomenalnie jak po wizycie w profesjonalnej pracowni auto detailingu.
Zakres wykonanych czynności jest szeroki, następuje etapami w dodatku jest szczegółowy i pracochłonny obejmuje takie czynności jak: pielęgnacja, konserwacja, usuwanie zanieczyszczeń, drobne naprawy, renowacja oraz zabezpieczenie. Prace te dotyczą zewnętrznych części a także wnętrza auta. Zabiegi można wykonać praktycznie na wszystkich elementach samochodu i nie tylko na autach starych, które już na pierwszy rzut oka wymagają nakładu pracy, ale także na autach nowych, które wyjechały prosto z salonu.W drugim przypadku prace głównie skupiają się na ochronie i zabezpieczeniu lakieru ceramiczną powłoką, która według producentów powinna utrzymywać się od trzech do siedmiu lat. Zabiegi takie stosuje się również na felgach. W nowych autach ochronie poddaje się też reflektory i inne elementy plastikowe, tapicerkę skórzaną i materiałową impregnuje się specjalnym preparatem, można także pokryć szyby z zewnątrz tak zwaną niewidzialną wycieraczką.
Nawet najlepsze, najnowsze i najbardziej zaawansowane powłoki lakiernicze ulegają uszkodzeniom i zanieczyszczeniom, dlatego trzeba je regularnie poddawać procesom detailingu.
Zawsze podczas czynności związanych z auto detailingiem czyli pielęgnacyjnych, kosmetycznych musi zostać wykonane zabezpieczenie elementów pojazdu przed skutkami eksploatacji co przekłada się na przedłużenie ich żywotności.
Ważne jest też aby podczas tych procesów usunąć drobne defekty i wady, aby nie psuły końcowego efektu.
Samego czyszczenia, mycia czy nawet polerowania nie można nazwać auto detailingiem. Takie określenie często jest nadużywane przez mniejsze warsztaty czy myjnie.
Wachlarz usług proponowanych przez profesjonalne pracownie detailingowe jest bardzo duży i ciągle się poszerza. Oprócz czynności związanych z car detailingiem profesjonalne studia wykonują wiele innych usług jak na przykład: konserwacja podwozia, usuwanie wgnieceń (po gradzie), oklejanie folią ochronną lub ozonowanie.
Etapy auto detailingu
Szczegółowo etapami auto detailingu zajmiemy się w oddzielnym artykule.
Każde studio ma swoje know-how, własne procesy, ale podstawowe czynności i filary są wspólne dla wszystkich.
Auto detailing jest to usługa wieloetapowa i nie w każdym przypadku etapy te muszą być zachowane. Proces ten można podzielić na wiele różnych kroków.
Podstawowy podział prac związanych z auto detalingiem to detailing zewnętrzny exterior oraz detailing wnętrza interior. Podział ten jest prosty i oczywisty:
Exterior – czyli wszystko co na zewnątrz samochodu (karoseria lusterka szyby zderzaki koła reflektory, wszystkie dodatkowe elementy plastikowe i chromowane na zewnątrz auta).
Interior – wszystkie elementy wewnątrz auta ( kokpit, tapicerka skórzana i welurowa dywaniki tekstylne i gumowe) oraz przestrzeń bagażnika a także komora silnika.
Czynności detailingowe można podzielić na trzy części:
- przygotowanie auta,
- zabiegi właściwe,
- zabezpieczenie i konserwacja.
Te trzy podstawowe etapy możemy podzielić na wiele mniejszych kroków, które powinny być wykonywane w ustalonej kolejności.
- Mycie. Mycie karoserii, szyb, felg oraz opon a także silnika. Mam tu na myśli wszystkie rodzaje mycia, czyli mycie wstępne, myjką wysokociśnieniowa, nakładanie piany, mycie ręczne, mycie kół, elementów w komorze silnika oraz podwozia.
- Osuszanie.
- Deironizacja i dekontaminacja.
- Glinkowanie.
- Polerowanie. W tym korekta lakieru, usuwanie rys, przebarwień na powłoce lakieru. Użycie past ściernych oraz nabłyszczających. Jest to zabieg który robi największe wrażenie.
- Usuwanie pozostałości po pastach polerskich. Odtłuszczanie lakieru cleanerami.
- Nakładanie powłok ochronnych: wosków, polimerów, ceramik, silikonów na karoserię oraz felgi.
- Usuwanie pozostałości i zanieczyszczeń po powłokach.
- Konserwacja elementów w komorze silnika.
- Odkurzanie całego wnętrza samochodu. Usuwanie sierści zwierząt specjalnymi szczotkami do tego przeznaczonymi. W tym kroku należy użyć specjalnych pędzli oraz mniejszych dyszy odkurzacza aby usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc.
- Czyszczenie wnętrza samochodu specjalnymi preparatami (na przykład typu APC). W tym kroku możemy użyć odkurzacza parowego i tak zwanego perfectora.
- Pranie wnętrza auta. Siedzeń, wykładziny, tapicerek.
- Mycie szyb od wewnątrz i ewentualnie nanoszenie preparatu zapobiegającego parowaniu.
- Impregnacja elementów wewnątrz samochodu: deska rozdzielcza, siedzenia oraz wszystkie pozostałe elementy plastikowe, gumowe i skórzane.
- Zabezpieczenie uszczelek.
- Mycie szyb z zewnątrz oraz nanoszenie warstwy hydrofobowej tak zwanej „niewidzialnej wycieraczki”.
- Zabezpieczenie i konserwacja wszystkich elementów plastikowych gumowych na zewnątrz.
- Rozpylanie zapachów.
Każde auto należy traktować indywidualnie zależnie od jego stanu oraz preferencji właściciela. Przedstawione tutaj kroki są uniwersalne, można je wykonać praktycznie na każdym samochodzie. W studiach detailingowych istnieją różne warianty usług. Niektóre auta nie wymagają wszystkich czynności lub przeciwnie w niektórych przypadkach musimy rozszerzyć dany krok, jeszcze inne z kolei potrzebują więcej zabiegów jak na przykład: renowacja foteli skórzanych lub kierownicy, regeneracja reflektorów, usuwanie wgnieceń, usuwanie rys i zmatowień z szyb, oklejanie bądź usuwanie folii ochronnych, ozonowanie, gruntowne mycie i konserwacja podwozia i wiele wiele innych. W wielu profesjonalnych studiach korzysta się z karty pracy lub karty pojazdu. Jest to nic innego jak popularna checklista czyli karta kroków stworzona przez daną firmę, która pomaga w organizacji pracy szczególnie w przypadku jeśli przy jednym aucie pracuje kilka osób, wówczas mamy pewność, że nic nie pominiemy i wszystko będzie zrobione zgodnie z góry założonym harmonogramem i systemem pracy. Dając taką kartę klientowi na pewno będzie on pod wrażeniem ile pracy zostało włożone w jego auto.
Dla kogo praca w studio auto detailingu?
Detailerzy, bo tak określa się osoby zajmujących się auto detalingiem pracują w firmach zwanych studiami detailingu.
Studia te często są nowoczesne, wyposażone w specjalnym pomieszczenia do obsługi klientów, w których to na ścianach można zobaczyć dyplomy, certyfikaty i świadectwa ukończenia kursów. Często studia są chlubą dla ich właścicieli.
Zadałem sobie trud i sprawdziłem czy jest zidentyfikowany na rynku pracy w klasyfikacji opracowanej przez Międzynarodowy Standard Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 zawód detailer. Niestety jeszcze nie ma, ale przy tak szybko rosnącej popularności tego zawodu jest to kwestią czasu. Myślę, że osoby zajmujące się auto detalingiem to prawdziwi fachowcy i zasługują żeby oficjalnie nazwać ich zawód.
Każdy detailer swoją pracę wykonuje nieco inaczej. Jedni poświęcają więcej czasu na dany etap, inni mniej. Wynika to z ich doświadczenia, stylu pracy, szkoleń oraz systemu technologicznego w jakim pracują. Każdy ma swoje ulubione marki narzędzi i preparatów, ale bez wątpienia jest kilka cech, które łączy tych ludzi. Są to: precyzja, staranność, pracowitość, profesjonalizm i zamiłowanie do samochodów. Każde auto traktują indywidualnie. Od detailerów oczekuje się dużych umiejętności, często są to profesjonaliści, którzy ukończyli wiele szkoleń i bez obaw można im powierzyć swoje auto. Muszą się odznaczać dużą wiedzą by dobrać odpowiednią chemię i narzędzia oraz znać rynek produktów związanych z branżą.
Korzyści z zabiegów auto detailingu
Auto detaling z pewnością nie jest tylko chwilową modą. To wyjątkowa usługa, która jest polecana tym, którzy szczególnie dbają o swoje cztery kółka, ważna jest dla nich estetyka i stan wizualny. Bez wątpienia najlepszy efekt przynosi auto detailing kompleksowy całego auta zrobiony w profesjonalnym studio. Wartość rynkowa auta, które wyjechało z profesjonalnej pracowni rośnie. Zabiegi auto detailingu przedłużają żywotność lakieru i elementów zabezpieczonych w tych procesach. Zadbane, lśniące auto bardzo dobrze prezentuje się na parkingu i w ruchu ulicznym a komfort podróżowania takim samochodem jest znacznie wyższy.